Balıkesir Teknokent

15 Mart 2014 tarihinde Resmî Gazetede yayınlanan 2014/5938 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Balıkesir Üniversitesi Çağış Kampüsü’nün içerisindeki 11 bin 908 m2 arazi “Teknoloji Geliştirme Bölgesi” olarak ilan edilmiştir. Balıkesir Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş., Teknoloji Geliştirme Bölgesi veya Teknokent’in yönetilmesi ve işletilmesinden sorumludur, 31 Ağustos 2015 tarihinde kurulmuştur.

Yönetici şirket ortakları; Balıkesir Üniversitesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Sanayi Odası, Balıkesir Ticaret Odası, Bandırma Ticaret Borsası, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi, Balıkesir Ticaret Borsası, Burhaniye Ticaret Odası ve Bandırma Organize Sanayi Bölgesi’dir.

Teknokent bina inşaatının temeli Nisan 2018'de atılmış olup inşaat Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan destek alınarak Ağustos 2019'da tamamlanmıştır. Ekim 2019'dan itibaren firmalardan proje başvuruları alınmaya başlanmış olup, 69 ofisi olan Teknokentte 2022 yılı itibariyle 41 firma yer almaktadır. Firmaların büyük çoğunluğu yazılım sektöründe hizmet vermekle birlikte ayrıca kimya, gıda, oyun, biyoteknoloji, savunma sanayi ve yenilenebilir enerji sektörüne yönelik firmalar da Teknokent bünyesinde bulunmaktadır.

 

Balıkesir Yatırım Destek Ofisi
Paşaalanı Mahallesi A. Gaffar Okkan Caddesi
No:28/1 Karesi - Balıkesir / Türkiye
İletişim
Bu sitede yayınlanan her türlü bilgi ve belge Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından sağlanmıştır. Tüm hakları saklıdır. © 2023 Web Tasarım