Balıkesir’de Madencilik

Balıkesir; madencilik sektöründe gelişme potansiyeline sahip bir ildir. Maden çeşitliliği ve rezerv bakımından zengin yatakları ile Balıkesir, yatırımcılar için cazibe merkezi olmaktadır. Maden kaynakları bakımından; bor, mermer, kaolen, bentonit, halloysit, manyezit, kil, perlit, talk, vollastonit, altın, gümüş, bakır, çinko, antimon, manganez, demir, krom, civa, ametist, zeolit ve linyit rezervleri ön plana çıkmaktadır.

Dünya bor rezervinin yaklaşık %15’i, Türkiye bor rezervinin ise %20’si Balıkesir’de bulunmaktadır. Balıkesir ayrıca Türkiye kaolen rezervinin yaklaşık %65’ine sahiptir.

Mermer doğal taş madenleri içerisinde önemli bir maden olup, Türkiye ihraç malları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Balıkesir maden yataklarında işletilebilir 1.300.000.000 m3 mermer rezervi bulunmaktadır. İldeki önemli mermer yatakları Marmara Adası, Manyas, Erdek, Bigadiç ilçelerinde bulunmaktadır. Türkiye’de en fazla mermer ocağı %27’lik oranla Balıkesir’de bulunmakta olup, 250 mermer ocağı faaliyet göstermektedir.

Bölgesel teşvik kapsamında Balıkesir 2. bölgede yer almakta olup maden istihraç ve işleme yatırımlarında 5. bölge teşvikleri uygulanmaktadır.

 

 

Balıkesir Maden Yatırım Rehberinden detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Balıkesir Yatırım Destek Ofisi
Paşaalanı Mahallesi A. Gaffar Okkan Caddesi
No:28/1 Karesi - Balıkesir / Türkiye
İletişim
Bu sitede yayınlanan her türlü bilgi ve belge Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından sağlanmıştır. Tüm hakları saklıdır. © 2024 Web Tasarım