Duyurular

İş Bankası’ndan Butik Biyogaz Finansmanı Kredisi

TurSEFF anlaşmalı bankalardan Türkiye İş Bankası, yenilenebilir enerji alanında yenilikçi bir finansman çözümünü piyasaya sundu: Butik Biyogaz Finansmanı.

500 ve üzeri büyükbaş hayvana sahip çiftlikler için geliştirilen ve çiftliklerin organik atıklarını enerjiye çevirmek amacıyla kurulacak biyogaz tesislerine finansman sağlayacak olan Butik Biyogaz Finansmanı ile Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde faaliyet göstermekte olan hayvan çiftliklerinin enerji ihtiyacına ve atık sorununa sürdürülebilir bir çözüm getirilmesi bekleniyor. “Enerjini Kendine Kullan” sloganıyla Türkiye İş Bankası tarafından başlatılan Butik Biyogaz Finansmanı kapsamında hayata geçirilecek biyogaz tesisi projelerinin yapım, işletme ve danışmanlık hizmetleri Armatec Enerji tarafından verilecek. Üstelik bu proje kapsamında Türkiye İş Bankası 5 yıla kadar vadeli, yılda bir ödemeli finansman imkânı sunuyor. Kredi başvuruları ise isbank.com.tr’den veya İş Bankası Şubelerinden yapılabiliyor.

Biyogaz projeleri yarattıkları ekonomik ve ekolojik faydalar bakımından yenilenebilir enerji karmasında en önemli kategorilerinden biri olarak kabul ediliyor. Tarım ve hayvancılık sektörünün en önemli sorunlarından biri olan organik atıklardan enerji üreten biyogaz tesisleri, böylece hem atıklardan ekonomik bir değer yaratıyor hem de atıkların yol açtığı ekolojik tahribatın önüne geçiyor. Biyogaz tesisleri hayvan çiftliklerinde atıkların neden olduğu koku sorununu da büyük oranda giderirken, üretilen yenilenebilir enerji ile fosil yakıt kullanımını ve sera gazı salınımını azaltarak küresel ısınmanın olumsuz etkilerinin giderilmesine önemli bir katkı sağlıyor. İşletmelerin enerji maliyetlerini de düşüren biyogaz tesislerinin bir diğer avantajı da kompostlama teknolojisiyle yan ürün olarak organik gübre üretilebilmesine imkân vermesi.

Türkiye’de tarım ve hayvancılık işletmelerinin farklı coğrafî bölgelerdeki dağıtık yapısı düşünüldüğünde, Türkiye İş Bankası tarafından geliştirilen bu finansman ürününün, öz tüketim amaçlı yenilenebilir enerji yatırımlarının ülke genelinde yaygınlaşmasında ve tabana yayılmasında önemli bir işlevi olması bekleniyor. Yenilenebilir enerji alanında güneş ve rüzgârdan sonra en fazla potansiyele sahip alan atıktan enerji üretimi, Butik Biyogaz Finansmanı sayesinde ülkemizin yenilenebilir enerji karmasındaki oranını da artırma imkânı bulabilecektir.

Detaylı Bilgi İçin: https://www.turseff.org/haber/634

 

 

Balıkesir Yatırım Destek Ofisi
Paşaalanı Mahallesi A. Gaffar Okkan Caddesi
No:28/1 Karesi - Balıkesir / Türkiye
İletişim
Bu sitede yayınlanan her türlü bilgi ve belge Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından sağlanmıştır. Tüm hakları saklıdır. © 2023 Web Tasarım